Wniebowstąpienie i obecna sesja Chrystusa (cz. 2)

wpis w: 2021, Artykuły | 0

Wniebowstąpienie i obecna sesja Chrystusa (cz. 2)

Rezultaty wniebowstąpienia – Co się stało podczas wniebowstąpienia?
Dr. Robert Dean

Podczas wniebowstąpienia Chrystus jest wywyższony nad aniołami. Zobaczymy dwie rzeczy, które wyjdą z tego studium. Po pierwsze, wniebowstąpienie jest uwieńczeniem strategicznego zwycięstwa Chrystusa na krzyżu. Po drugie, zobaczymy w jaki sposób strategiczne zwycięstwo Chrystusa ustanawia nową dyspensację.
Zauważyliśmy, że w pierwszym rozdziale Dziejów Apostolskich powiedziano nam, że Jezus Chrystus powróci w ten sam sposób w jaki odszedł. Wskazaliśmy, że jest to ten sam wzór, który widzieliśmy w Starym Testamencie, kiedy Szekinah, co oznacza mieszkanie, obecność Boga, opuściła świątynię. Jest to zobrazowane w Ezechiela 9:3 szekinah wychodzi ze świętego świętych przez dziedziniec, a ponownie w 10:4 Szekinah przechodzi przez dziedziniec, a następnie z dziedzińca przez Dolinę Cedronu do góry, która znajduje się po wschodniej stronie miasta (11:23)— Góry Oliwnej — a następnie wznosi się do nieba. Widzimy więc ten sam wzór, co w Dziejach. Kiedy Jezus powróci przy powtórnym przyjściu, stąpi na Górę Oliwną, ona rozerwie na pół i poprowadzi Swoją armię (kościół) i wejdzie do wschodniej bramy. Wraca w ten sam sposób, w jaki odszedł. Interesujące jest to, że muzułmanie są dziś świadomi tego proroctwa i aby temu zapobiec, zabili deskami wschodnią bramę, aby nikt nie mógł tamtędy wejść, a następnie zakładając, że Mesjasz będzie szanował świętą ziemię, cmentarz postawili cmentarz przed wschodnią bramą! Ma to na celu przeszkodzeniu w spełnieniu proroctwa przez Mesjasza.

Jak Biblia przedstawia wniebowstąpienie? List do Hebrajczyków 4:4: „Widząc więc, że mamy wielkiego arcykapłana, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trzymajmy się mocno naszego wyznania”. Zwróć uwagę, że na końcu wersetu autor nakazuje mocno trzymać się naszego wyznania, tj. trzymać się mocno tego, w co wierzymy, bez względu na to, jak źle się dzieje, bez względu na to, jak trudne mogą być ataki. Na czym opiera się polecenie, aby mocno stać i utrzymać kurs? Że mamy arcykapłana, który przeszedł przez niebiosa. Chodzi więc o to, żeby nie wpadać w pułapkę myślenia, że wniebowstąpienie to tylko przyjemna mała doktryna i coś miłego do poznania, historycznie prawdziwe, akademicko poprawna, ponieważ tak mówi Pismo Święte. Chodzi o co więcej, to ma cel. Autor Listu do Hebrajczyków mówi, że ponieważ to się wydarzyło, powinieneś na kursie. Jest z tego praktyczna korzyść, jest to część aplikacji, tj. gdy robi się ciężko i czujemy się przytłoczeni szczegółami życia i życiową presją, autor Listu do Hebrajczyków mówi, nie poddawaj się, ponieważ mamy wiarę opartą na historycznej rzeczywistości, nasz arcykapłan przeszedł przez niebiosa. Tutaj czasownik na przechodzenie to DIERCHOMAI [dierxomai], co dosłownie oznacza przechodzić, przechodzić z jednego miejsca w drugie i przechodzić przez obszar pośredni. Jest to pojęcie fizyczne, geograficzne. W wersetach 14, 15: „Widząc więc, że mamy wielkiego arcykapłana, który został przeniesiony do nieba, Jezusa, Syna Bożego, trzymajmy się mocno naszego wyznania. Albowiem nie mamy arcykapłana, który nie mógłby współczuć z naszymi słabościami, ale kuszonego we wszystkim tak jak my, z wyjątkiem grzechu”. Następnie w następnym wersecie jesteśmy wezwani, abyśmy odważnie stanęli przed tronem łaski. Mamy więc wyzwanie, by trzymać się mocno; mamy zapewnienie, że mamy arcykapłana, który został wypróbowany we wszystkich dziedzinach, tak jak my; nakazano nam śmiało iść przed tron łaski. Na czym to wszystko opiera się? Na wniebowstąpieniu. Jest to więc bardzo praktyczna doktryna do zrozumienia.

Innym wersetem, który daje nam wyobrażenie o tym, jak Pismo Święte przedstawia wniebowstąpienie, jest 1 Piotra 3:22: „Który odszedł do nieba i jest po prawicy Boga; aniołowie, władze i moce być mu poddanym”. W tym wersecie warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, czasownik „odszedł” to greckie słowo POREUOMAI [poreuomai], które wskazuje na ideę udania się w jakieś miejsce, tak jakbyś jechał w podróż, z punktu A do punktu B. Tak to jest przedstawione w Piśmie. Jezus nie tylko przeszedł przez niebiosa, ale jest przedstawiony jako idący w tę podróż. Drugą rzeczą, którą widzimy w tym wersecie, jest to, co dzieje się w konsekwencji z tym wniebowstąpieniem. Nie tylko poszedł do nieba i zasiada po prawicy Ojca, ale aniołowie, władze i moce – terminy, które odnoszą się do wszystkich anielskich istot – zostały Mu poddane. Grecki czasownik to HUPOTASO [u(potassw], wojskowy termin na podporządkowanie władzy. Przedstawiono tutaj to, że Jezus Chrystus w swoim człowieczeństwie zasiada po prawicy Boga i w swoim człowieczeństwie sprawuje władzę nad wszystkimi aniołami. Dlaczego podkreśla się to w odniesieniu do Jego człowieczeństwa? Jezus Chrystus w Swoim Bóstwie jest wieczny i posiada wszystkie atrybuty Boga, w tym Jego suwerenność. Dlatego Jezus w Swoim Bóstwie jest z pewnością ponad wszystkimi aniołami, księstwami i mocami. Zawsze był i zawsze będzie. Ale także, Jezus w swoim bóstwie nie siedzi w jednym miejscu, jest wszechobecny. Więc to, co musimy zrozumieć tutaj w 1 Piotra 3:22 patrzymy na Jezusa w swoim człowieczeństwie i unii hipostatycznej z naciskiem na ludzką stronę, że w swoim człowieczeństwie zasiada On po prawicy Boga Ojca. Obecność człowieczeństwa Chrystusa i zmartwychwstałego ciała Chrystusa po prawicy Boga Ojca to historyczny argument przeciwko rzymskokatolickiej doktrynie przeistoczenia, gdzie co tydzień iw każdym kościele katolickim opłatek zamieniany jest w ciało Chrystusa. Ale to narusza całą doktrynę o skończonym umiejscowieniu ludzkiego ciała Chrystusa po prawicy Boga Ojca. Jezus Chrystus siedzi po prawicy Ojca podczas Wieku Kościoła, siedząc w pozycji biernej; On nic nie robi. Nie pojawia się w wielu różnych kościołach, aby celebrować mszę. Ludzkie zmartwychwstałe ciało Chrystusa nie jest wszechobecne, jest lokalne. W swoim bóstwie jest wszechobecny, ale w swoim człowieczeństwie jest tylko w jednym miejscu. Mówi nam to, że u steru dzisiejszego wszechświata stoi człowiek. To jest tutaj nacisk. Nie na Chrystusie w Jego Bóstwie, ale na Chrystusie w Jego człowieczeństwie, a w Jego człowieczeństwie został postawiony niżej niż aniołowie. Ale teraz jest wyższy niż aniołowie.

Efezjan 1:20- 21 „Co uczynił w Chrystusie, gdy wskrzesił go z martwych i postawił go po swojej prawicy w miejscach niebieskich , daleko ponad wszelką władzą, mocą, potęgą i panowanie,, i wszelkim imieniem, które może być wymienione, nie tylko na tym świecie, ale także w tym, który ma nadejść”. To mówi nam, że Jezus Chrystus zasiada na tronie Boga, nie zasiada na tronie Dawida. Powodem, dla którego na to zwracamy uwagę, jest to, że w teologii przymierzy lub teologii post-millennialnej, lub tym, co rozwinęło się obecnie w ciągu ostatnich 20 lat, tak zwany progresywny dyspensacjonalizm (który nie jest ani progresywny, ani nie jest dyspensacjonalny), mówi się, że Jezus zasiadł na tronie Dawida w niebie. Ale to narusza dosłowną, historyczną, gramatyczną interpretację Pisma Świętego. Siedzi po prawicy Ojca, czekając na królestwo. Królestwo jest w stanie pauzy i dzieje się coś fenomenalnego, że On działa teraz w Wieku Kościoła. Został wyniesiony ponad wszelkie stworzenie. Ponownie, należy to rozumieć w kategoriach Jego człowieczeństwa, ponieważ w Swoim bóstwie zawsze zajmował wyższą pozycję niż wszystkie stworzenia. To stawia Go na pozycji autorytetu i kontroli nad wszechświatem.
Werset 22: „I wszystko poddał pod jego stopy i dał go, aby był głową nad wszystkim w kościele”. Teraz przenosimy się od wniebowstąpienia do sesji, a ten obraz sesji polega na podporządkowaniu wszystkiego Panu Jezusowi Chrystusowi, a także daniu Mu czegoś, co nazywa się Kościołem. On jest głową, a my ciałem i On buduje to ciało. Jezus siedzi, nie jest w pozycji działania.
4:9, 10, „Teraz, gdy wstąpił, cóż to znaczy, jeśli nie to, że najpierw zstąpił do niższych części ziemi? Ten, który zstąpił, jest tym samym, który wstąpił wysoko ponad wszystkie niebiosa, aby wypełnić wszystko.” Jezus wstąpił ponad wszystkie niebiosa w jakimś celu, aby mógł napełnić wszystkie rzeczy. I to znowu jest związane z Jego człowieczeństwem. To jest cała podstawa Hebrajczyków. W Liście do Hebrajczyków wciąż na nowo pojawiają się aluzje do wniebowstąpienia i sesji Jezusa Chrystusa oraz jego obecnego wpływu na wierzącego, ponieważ cała doktryna obecnego kapłaństwa Chrystusa jest zbudowana na wniebowstąpieniu i sesji. Tylko Hebrajczyków mówi o kapłaństwie Chrystusa. Paweł nigdy o tym nie wspomina.
1) Człowiek został stworzony, aby podporządkować sobie ziemię. Jest stworzony na obraz Boga, jako odbicie podobieństwa Boga, aby w boskim autorytecie rządził i panował nad stworzeniem. Ale co się dzieje? Obraz w tym punkcie staje się zepsuty lub wadliwy. Nie jest stracony, wciąż jesteśmy na obraz Boga. Wiemy to, ponieważ w Księdze Rodzaju 9 Bóg mówi Noemu, że jeśli ktoś przeleje krew człowieka, jego krew również zostanie przelana, ponieważ jest on obrazem Boga. Tak więc nadal mamy obraz Boga, chociaż jest on wadliwy przez grzeszną naturę.

2) Nie możemy wykonać zadania: „i niech panują nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem i nad całą ziemią, i nad każdą pełzającą istotą Ziemia.” Nie możemy tego zrobić. Tak więc dzieje się tak, że sam Bóg staje się człowiekiem w bezgrzesznej ludzkości, żyje bezgrzesznym życiem, przechodzi test, którego Adam nie zdał, idzie na krzyż, a teraz w swoim człowieczeństwie wznosi się ponad wszystkie stworzenia i wypełnia wszystko. Zatem to, co Jezus robi poza dziełem zbawienia, to wypełnianie całego boskiego celu dla ludzkości, określonego w Księdze Rodzaju 1:26-28. Jego wyniesienie i autorytet nad wszystkimi aniołami ma na celu wypełnienie wszystkiego, abyśmy kiedy w końcu powróci i ustanowi królestwo, abyśmy wraz z Nim zostali wywyższeni jako członkowie Kościoła, abyśmy mieli tę samą pozycję i autorytet.

Efezjan 4:7-11 jest kluczowym tekstem dla wniebowstąpienia. To ponownie pokazuje, że wniebowstąpienie nie jest tylko jakąś miłą historyczną doktryną, że nie jest to tylko rodzaj aluzji do królestwa, ale że te dwie integralne doktryny odnoszą się do tego, co dzieje się dzisiaj i są bardzo praktyczne pod względem naszego zrozumienie określonej dynamiki. Każdy wierzący otrzymuje przynajmniej jeden duchowy dar. Ten dar zamanifestuje się w życiu duchowym wierzącego, gdy będzie wzrastał duchowo. Gdy wierzący wzrasta duchowo, ten dar zacznie się objawiać. A dla dobra całego ciała mamy służyć sobie nawzajem, kochać się nawzajem, zachęcać się wzajemnie, modlić się za siebie itd. To wypływa ze zrozumienia duchowych darów. Ale dary duchowe to nie coś, co masz wykorzystać, aby służyć sobie, ale jest to rodzaj zaabsorbowanego sobą, aroganckiego nastawienia wielu ludzi w dzisiejszych kościołach. Skoncentrujmy się tylko na wzrastaniu do duchowej dojrzałości i służeniu Panu w jakiejkolwiek dostępnej roli, a nasze duchowe dary zaczną się manifestować. Zaczynamy odkrywać, że są pewne obszary, w których jesteśmy bardziej efektywni, inne obszary, w których jesteśmy mniej efektywni, i na tym ostatecznie się skoncentrujemy. W.11, te dary [wymienione] są dane dla budowania i dojrzałości ciała Chrystusowego, aż wszyscy osiągniemy jedność nauki i poznania Syna Bożego itd. Widzimy więc, że te dary są dane w jakimś celu, którym jest budowanie dojrzałości w Kościele. Ale jaka jest podstawa zrozumienia tego? Jeśli mamy zrozumieć dynamikę tego, co ma się wydarzyć w lokalnym kościele pod względem dojrzałości, apostoł Paweł i inni ugruntowują to na bieżącej sesji Chrystusa.

Odniesienia w Nowym Testamencie do wniebowstąpienia Chrystusa: Hebrajczyków 4:14; 1:3, 13; 7:17; Dzieje Apostolskie 5:31; Hebrajczyków 10:12, 13; Dzieje Apostolskie 2:30, 34; 3:20, 21; i Jana 6:62, gdzie łączy wniebowstąpienie z tytułem „Syn Człowieczy”, który jest używany tylko w Starym Testamencie w siódmym rozdziale Księgi Daniela. Widzimy więc, jak pisarze Pisma Świętego biorą siódmy rozdział Księgi Daniela, Psalm 68, 110:1, 4 i Psalm 2 i splatają je wszystkie razem. Mamy więc aluzję do czterech psalmów mesjańskich we wszystkich tych doktrynach – Ps. 2, 89, którym jest przymierze Dawidowe, Ps. 132, którym jest przymierze Dawidowe, Ps. 110, który mówi o kapłaństwie Melchizedeka i zasiadaniu po prawicy Ojca, plus siódmy Księga Daniela.

Termin „Syn Człowieczy”, który odnosi się do człowieczeństwa Chrystusa, ale zawiera też o wiele więcej; „Syn Boży”, który odnosi się do Jego bóstwa; „syn Dawida, co odnosi się do Jego pozycji jako króla Dawida w odniesieniu do przymierza Dawida; a terminy „Król królów i Pan panów” są ze sobą powiązane w całej tej doktrynie.
Przymierze Dawidowe jest postrzegane jako podstawa zrozumienia tych wszystkich rzeczy. To jest fakt, że Bóg zawarł umowę z Dawidem, aby jego potomkowie zasiadali na wiecznym tronie. Co oznacza, że musi chodzić o coś więcej niż tylko o człowieka — wieczny tron, a jednak ludzie są skończeni. To są wskazówki, że Mesjasz miał być kimś więcej niż tylko człowiekiem. Po prostu nie mógł to być inny człowiek, taki jak Salomon czy Jereboam, ani żaden z pozostałych synów Dawida.

Następnie jest sprawa kapłaństwa Melchizedeka i jego wypełnienia w Chrystusie.
Tło ze Starego Testamentu, Psalm 68:16-18. To jest psalm Dawidowy; został napisany przez Dawida około 1000 r. p.n.e, przed niewolą babilońską, przed Izajaszem, Jeremiaszem, Ezechielem i Danielem. Został napisany mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Bóg dał przymierze Dawidowi. „Czemu z zazdrością patrzycie, góry wieloszczytowe, na górę, której Bóg pragnął na swoją siedzibę?” O czym to mówi? To personifikacja natury. (Wszystkie wzgórza w okolicy, dlaczego wszyscy patrzycie z zazdrością na tę jedną górę? Ponieważ jest to góra wybrana przez Boga.) O jakim wzgórzu mówimy? Wzgórze świątynne w Jerozolimie, które jest górą, którą Bóg wybrał na swoją siedzibę. „Zaprawdę, Pan będzie tam mieszkał na zawsze”. To powinna być wskazówka, że coś musi się wydarzyć, ponieważ Bóg mówi, że umieści tam swoje imię na zawsze. „Rydwany Boże to dwadzieścia tysięcy, a nawet tysiące aniołów: Pan jest pośród nich, jak na Synaju, w miejscu świętym”. Przyglądamy się tutaj obrazom wojskowym, więc tło jest militarne. „Wstąpiłeś na wysokość, poprowadziłeś jeńców, otrzymałeś dary dla ludzi, nawet oporni mieszkają u Pana Boga”.

Co tu się dzieje? Zauważ, że coś się zmieniło. W Liście do Efezjan Paweł mówi „On” wstąpił na wysokość, mówiąc o Panu Jezusie Chrystusie, a w Psalmie 68 Dawid mówi o wniebowstąpieniu Jahwe na górę świątynną. Podczas wznoszenia się na Górę Świątynną dary zostały przyniesione do świątyni, podczas gdy we wniebowstąpieniu Chrystusa widać, jak Chrystus rozdziela dary. Oto niektóre różnice między tymi dwoma tekstami. To nie jest spełnienie, nie proroctwo, to po prostu wyobrażenie zapożyczone przez Pawła.
Werset 24: „Oni widzieli Twój pochód, Boże, pochód mojego Boga, mojego Króla, do świątyni”. To mówi o procesji, która miała miejsce w szóstym rozdziale 2 Samuela. W tym rozdziale przenoszą arkę od Obed-Edoma na górę świątynną i to tam ma być umieszczona świątynia. Jest to więc obraz zwycięskiego wejścia na szczyt góry, który wybrał Bóg. Ostatnią z warowni kananejskich do zdobycia było miasto Jerozolima, które było twierdzą Jebusytów. Tak więc w końcu na początku panowania Dawida pokonują Jebusytów i przejmują kontrolę nad Jerozolimą, gdzie znajduje się góra Boża, i w końcu wprowadzają Boga do Jego miejsca spoczynku na wzgórzu świątynnym, co jest znakiem i celebracją ich militarnego zwycięstwa nad wrogami Boga. Tak więc obraz tutaj to militarne zwycięstwo nad Bożymi wrogami, jest to psalm uwielbienia za zwycięski podbój i uwielbienie Boga za to, co teraz zamierza uczynić wśród Żydów.

Dlaczego Paweł do tego nawiązuje? Ponieważ używa tego wyobrażenia, aby pokazać, że tak jak Bóg zajął wyżynę [wzgórze świątynne to wyżyna w Jerozolimie], kiedy Jezus wznosi się do nieba ponad wszystkim, teraz też zajął wyżynę. To jest analogia, to co wydarzyło się w Psalmie 68, zwycięskie wzniesienie się Boga, symbolizujące ostateczny podbój wrogów, tak w Efezjan mamy ostateczny podbój Jezusa nad Jego wrogami na krzyżu, a oznacza to Jego wstąpienie po prawicę Boga. W kontekście tego, co się dzieje, gdy Dawid tańczy przed Panem i wprowadzają arkę do Jerozolimy, co robi Dawid podczas świętowania? Dawid, który jest typem Chrystusa, rozdaje ludziom dary. Daje im jedzenie, wino i mięso. A Paweł bierze całą ten obraz tego, co się tam wydarzyło i mówi, że to jest coś podobnego, tylko większego. Tak jak to fantastyczne wydarzenie, które miało miejsce w odniesieniu do Izraela i jest obrazem pozycji Boga, który odnosi zwycięstwo nad wrogami Izraela, wniebowstąpienie Chrystusa jest obrazem Jego zwycięstwa nad wszystkimi naszymi wrogami, a On rozdaje dary, aby stało się to podstawą naszego życia chrześcijańskiego. Bo to jest zwycięstwo strategiczne. Zwycięstwo strategiczne jest zwycięstwem ogólnym, które zapewnia ramy dla wszystkich innych zwycięstw taktycznych — małych bitew, które wszyscy toczymy w życiu chrześcijańskim. Opierają się na fakcie, że Jezus dokonał strategicznego zwycięstwa na krzyżu i zasiada po prawicy Boga Ojca. A ponieważ zasiadł po prawicy Boga Ojca, ponieważ został wywyższony nad wszystkimi aniołami, ponieważ jesteśmy z Nim zjednoczeni, co daje nam zdolność i potencjał do zwycięstwa we wszystkich taktycznych bitwach w naszym życiu . Dlatego autor Listu do Hebrajczyków mówi: Trzymajcie się mocno wyznania, nie poddawajcie się, nie zawiedźcie, nie zniechęcajcie się w środku bitwy, bo tak się stało.
Daje nam to ramy do zrozumienia tego, co wydarzyło się podczas wniebowstąpienia.