Wytrwanie a zachowanie Dr. Charlie Bing

wpis w: 2023, Artykuły | 0

Wytrwanie a zachowanie

GraceNotes – no. 49 autorstwa dr Charliego Binga
Podcast Simply By Grace

Koncepcja wytrwania świętych była częścią różnych chrześcijańskich systemów teologicznych od wczesnego chrześcijaństwa. Mówiąc najprościej, nauczanie to mówi, że prawdziwy chrześcijanin wytrwa w wierze i dobrych uczynkach do końca życia, a tym samym udowodni, że jest wiecznie zbawiony. Jeśli zdeklarowany chrześcijanin nie wytrwa do końca życia, dowodzi to, że dana osoba wcale nie była prawdziwym chrześcijaninem.
Podczas gdy wytrwanie kładzie nacisk na to, że chrześcijanin trwa dzięki Bożej mocy, zachowanie kładzie nacisk na to, że chrześcijanin jest zabezpieczony Bożą obietnicą. Zachowanie oznacza, że gdy Bóg obiecuje życie wieczne wierzącym w Jezusa Chrystusa, będzie ich strzegł bez możliwości utraty zbawienia.
Zachowanie wierzących, a nie wytrwanie świętych, jest poglądem nauczanym przez Słowo Boże i jest zgodne z ewangelią zbawienia przez łaskę.

Argument za wytrwaniem
Wytrwanie jest nauczane przez różne systemy teologiczne. Reformowane stanowisko kalwińskie (jest to P w ich TULIP) argumentuje, że ponieważ człowiek jest całkowicie niezdolny do odpowiedzi, jednostki muszą być bezwarunkowo wybrane i tylko one otrzymują korzyści z odkupienia Chrystusa dzięki nieodpartej łasce Bożej. Wiara, która musi być dana człowiekowi jako boskie uzdolnienie do wiary, staje się również mocą do utrzymania go w wierze do końca życia. Na drugim końcu teologicznego spektrum, system arminiański argumentuje, że człowiek jest zbawiony tylko tak długo, jak długo wytrwa.
W obu systemach uczynki są niezbędne do udowodnienia i potwierdzenia zbawienia. Bez trwałości dobrych uczynków nikt nie jest ostatecznie zbawiony. W obu systemach pewność jest tymczasowa, to znaczy, że można być pewnym zbawienia tylko tak długo, jak się wytrwa. Wiele osób w obu systemach przyznaje, że absolutna pewność jest niemożliwa, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości.

Argumenty przeciwko wytrwaniu
Wytrwanie zależy od wiary jako specjalnej mocy danej człowiekowi, ale Pismo Święte w ogóle nie przyjmuje takiej myśli. Wiara jest naszą odpowiedzią na Bożą obietnicę życia wiecznego. W Liście do Efezjan 2:8 darem nie jest wiara, lecz zbawienie z łaski (zob. GraceNotes nr 48).
Pomimo Listu do Efezjan 2:9, który mówi, że jesteśmy zbawieni „nie przez uczynki”, wytrwanie czyni z uczynków konieczny dowód, a tym samym warunek zbawienia. Jest to niezgodne z byciem zbawionym przez łaskę. List do Rzymian 4:4-5 wyraźnie to kontrastuje: „Temu zaś, kto pracuje, zapłata nie jest poczytywana za łaskę, lecz za dług. Temu zaś, kto nie pracuje, lecz wierzy w Tego, który usprawiedliwia bezbożnych, wiara jego poczytana jest za sprawiedliwość” (zob. też Rz 11:6; Tt 3:5). Jest tylko jeden warunek zbawienia z łaski, a jest nim wiara (Rz 3:22).
Kiedy ktoś wierzy, jest przekonany o Bożej obietnicy dania życia wiecznego, usprawiedliwienia lub odkupienia (istnieje wiele terminów używanych w odniesieniu do wiecznego zbawienia). Pewność może być absolutna, ponieważ Boża obietnica jest absolutna: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie stanie przed sądem, lecz ze śmierci przeszedł do życia”. (Jana 5:24). List do Rzymian 4:16 wyjaśnia, że nasza pewność otrzymania Bożej obietnicy musi wynikać z wiary w Bożą łaskę (a nie z naszych osiągnięć). Abrahamowi została przypisana sprawiedliwość, ponieważ był „w pełni przekonany, że to, co [Bóg] obiecał, jest w stanie wykonać” (Rz 4:21).
Gdyby wieczne zbawienie zależało od naszych wyników aż do końca życia, to nikt nie mógłby być pewny zbawienia aż do końca życia. Biblia jednak wyraźnie wskazuje na prawdziwych wierzących, którzy nie wytrwali w wierze i uczynkach do końca swojego życia (Dz. Ap. 5:1-11; 1 Kor. 11:30; 1 Jana 5:16). W 2 Liście do Tymoteusza 2:12-13 sugeruje się, że możliwe jest, by wierzący nie wytrwali: „Jeśli wytrwamy, z Nim też królować będziemy. Jeśli się Go zaprzemy, i On się nas zaprze. Jeśli jesteśmy niewierni, On pozostaje wierny; nie może się zaprzeć samego siebie”. Wytrwałość jest nagradzana królowaniem, ale zaparcie się Pana spotyka się z zaprzeczeniem tej nagrody. Nawet jeśli jesteśmy niewierni (z greckiego apisteo, dosłownie „być bez wiary” lub „nie wierzyć”), Bóg będzie wierny swojej obietnicy ożywienia nas z Nim (werset 11).

Preferowany termin, zachowanie
Zachowanie to termin, który mówi o naszym bezpieczeństwie zbawienia. W przeciwieństwie do wytrwałości, która kładzie nacisk na nasze wyniki, zachowanie podkreśla Bożą obietnicę, że da nam życie wieczne (J 3:16), Boży cel, aby zobaczyć, jak upodabniamy się do obrazu Jezusa Chrystusa (Rz 8:29) oraz Bożą moc, aby nic nie oddzieliło nas od Jego miłości (Rz 8:31-39). Jeśli Bóg zachowuje nas w naszym zbawieniu, możemy być absolutnie pewni, że jesteśmy zbawieni na zawsze, co jest niemożliwe w przypadku wytrwałości.
Zachowanie nie neguje prawdziwej biblijnej koncepcji wytrwałości, która rozumie, że wytrwałość nie jest dla zbawienia, ale dla nagrody, jak widać powyżej w 2 Tymoteusza 2:11-13. W 1 Liście do Koryntian 9:27 Paweł wyrażał możliwość utraty nie zbawienia, ale nagrody, gdy pisał: „Lecz dyscyplinuję moje ciało i podporządkowuję je sobie, abym głosząc innym, sam nie został zdyskwalifikowany” (z greckiego adokimos, które nigdy nie odnosi się do piekła lub utraty zbawienia w Nowym Testamencie). Głównym tematem Listu do Hebrajczyków jest znaczenie wytrwałości chrześcijanina (Hbr 6:11-12; 10:36; 12:1).

Praktyczne zastosowania
Gdy oddzielimy wytrwanie od zbawienia z łaski przez wiarę, Nowy Testament ma wiele bogatych zastosowań dla chrześcijan:
Jesteśmy napominani, by wytrwać w wiernym życiu i służbie (1 Tm 6:11; Hbr 10:36; 12:1; 2 P 1:6).
Za wytrwałość jesteśmy nagradzani nie zbawieniem, ale doczesnymi i wiecznymi błogosławieństwami (Rzym. 5:3-4; Kol. 1:21-23; 2 Tym. 4:7-8; Hebr. 11; Jakuba 1:12; 5:11; 2 Piotra 1:8-11).
Możemy być całkowicie pewni naszego zbawienia, ponieważ nie zależy ono od naszych osiągnięć, ale od Boga, który nas zachowuje (Rz 8:28-39; 1 J 5:11-13).
Do służenia Bogu i pozostania wiernymi motywuje nas Jego przebaczająca łaska i bezwarunkowa miłość (Rz 12:1; Tt 2:11-12).
Możemy doradzać innym wierzącym na podstawie tego, kim są (prawdziwymi chrześcijanami), a nie na podstawie tego, czy są zbawieni, czy nie.

Wniosek
Zachowanie, a nie wytrwałość, jest obietnicą ewangelii. Jeśli zostanie to źle zrozumiane, ewangelia łaski zostanie unieważniona. Zbawienie nie opiera się na naszym wytrwałym działaniu, ale na Bożej obietnicy zachowania, celu i mocy.

Dr Charlie Bing

Ja osobiście wierzę, że wiara jest darem Bożym, Bóg musi uzdolnić martwego w grzechach człowieka do wiary. Nie oznacza to, że człowiek nie ma zdolności wierzenia ale, że tylko oświecony przez Ducha Bożego jest wstanie skierować tą wiarę na Chrystusa jako zbawiciela. Efezjan 2:8-9 uczy, że zbawienie z łaski przez wiarę jest darem Bożym, cały pakiet i każdy jego element.